YKS

2023 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

Ünikolik Mobil Uygulaması

Ünikolik ekibi olarak bu yazımızda üniversite adayları için 2023 AYT Konuları ve Soru Dağılımları tablosunu paylaştık. Aynı zamanda AYT Konuları PDF indirebilmeniz için sizlere özel konu takip çizelgesi hazırladık!

2023 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

2023 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

Yukarıdaki bağlantılar yardımıyla güncel MEB müfredatı doğrultusundan hazırlanan 2023 AYT Konuları ve Soru Dağılımları yazılarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca her ders için özel olarak hazırladığımız konu takip çizelgesi için AYT Konuları PDF dosyalarımızı indirebilirsiniz.

2023 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Testleri ve Soru Sayıları

YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT’de Edebiyat, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri bulunmaktadır. Aşağıda her test için kaç soru çıktığı ve testin içeriği hakkında gerekli bilgiler verilmiştir.

Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 Testi: Bu testte 24 edebiyat, 6 coğrafya ve 10 tarih sorusu olmak üzere toplam 40 soru bulunur. Bu testi çözen öğrencilerin sözel ve eşit ağırlık puanı etkilenir. Sayısal puanı etkilenmez.

Matematik Testi: Matematik testinde öğrencilere 29 – 30 matematik, 10 – 11 geometri sorusu olmak üzere toplam 40 soru sorulur. Bu testi çözen üniversite adaylarının sayısal ve eşit ağırlık puanı etkilenir. Sözel puanı hiçbir şekilde etkilenmez.

Fen Bilimleri Testi: Fen Bilimleri testinde üniversite adaylarına 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu olmak üzere toplam 40 soru sorulmaktadır. Bu testi çözen adayların yalnızca sayısal puanı etkilenmektedir. Sözel ya da eşit ağırlık puanı etkilenmez.

Sosyal Bilimler 2 Testi: Bu testte 11 tarih, 11 coğrafya, 12 felsefe grubu ve 6 din kültürü soru sorulmaktadır. Bu testi çözen üniversite adaylarının sadece sözel puanı etkilenir. Sayısal ya da eşit ağırlık puanı etkilenmez.

AYT Sınavı Sık Sorulan Sorular

Aşağıda YKS sınavına girecek üniversite adaylarının AYT sınavı hakkında en çok merak ettiği sorulara yer verilmiştir. Sizin de aklınızda merak ettiğiniz sorular varsa yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz. Ünikolik ekibi olarak en kısa sürede tüm sorularınızı cevaplayacağız.

AYT’de Hangi Konular Var?

AYT sınavında hangi dersten hangi konuların çıkacağını öğrenmek için yukarıda bulunan bağlantılardan istediğiniz derse tıklayarak AYT Konuları ile ilgili yazıya gidebilirsiniz.

AYT Sınavında Kaç Soru Var?

AYT sınavında toplam 160 soru bulunmaktadır. Soru dağılımları ise şu şekildedir:

  • Edebiyat – Sosyal Bilimler 1: 40 soru
  • Sosyal Bilimler 2: 40 soru
  • Matematik: 40 soru
  • Fen Bilimleri: 40 soru

AYT Sınavı Süresi Kaç Dakika?

AYT sınavında öğrencilere 160 soruyu çözmeleri için 180 dakika (yani 3 saat) süre verilmektedir. Adaylar tek bir puan türünden hazırlanıyorsa sadece o puan türünü ilgilendiren iki testi (yani 80 soruyu) çözmeleri yeterli olacaktır. Bu mantığa göre AYT sınavında soru başına düşen süre 3 dakikadır.

AYT Hangi Konular Kaldırıldı?

2023 YKS sınavında bulunan AYT oturumunda herhangi bir konunun kaldırıldığını henüz açıklanmadı. Güncel müfredatta hangi konular yer alıyorsa öğrenciler tamamından sorumludur. MEB, YÖK ya da ÖSYM tarafından yapılacak olan en ufak açıklamada internet sitemizden ve sosyal medya adreslerimizden gerekli bilgileri sizinle paylaşacağız.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Fiziğin 2018 den önceki konu dağılımlarınıda eklerseniz çok güzel olur ( diğer soru dağılımı tabloları 2012 – 2020 arası ayt fizikte sadece 2018 – 2019 – 2020 var ) ilginiz için teşekkürler . 🙂

    1. Merhaba İhsan,
      2018’den önce AYT yoktu. Bu yüzden soru dağılımları biraz değişti. Yine de bu yönde çalışmalarımız olacak. Yorumunuz için teşekkürler ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu