YKS

Başarı Sıralaması Şartı Olan Bölümler 2023

Ünikolik Mobil Uygulaması

Başarı sıralaması şartı olan bölümler hangileridir? 2023 YKS sınavının açıklanması ile birlikte tercih yapacak adaylar, Hukuk kaç binle alıyor? Tıp kaç binle alıyor? gibi soruların yanıtını aramaya başladı. Bu yazıda başarı sıralaması şartı olan bölümler listesi yer almaktadır.

ÖSYM her yıl yaptığı YKS sınavından sonra adayların tercih yapmalarına belirli bir başarı sıralaması şartı getirir. Başarı sıralaması şartı olan bölümlere tercih yapmak isteyen adayların ilk önce bu şartı yerine getirmeleri gerekir. Bu şart için gerekli olanlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Başarı sıralaması şartı bazı bölümlerde bulunmaktadır.

Hukuk Fakültesi Taban PuanlarıTıp Fakültesi Taban Puanları

Başarı Sıralaması Şartı Nedir?

Üniversite sınavına giren adaylar, sınav sonucunda puanlarına göre bir tercih yaparlar. Bu tercih işlemi sırasında bazı bölümlerde tercih yapma kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesi de başarı sıralaması şartı oluyor. Başarı sıralaması şartı kuralına göre, ilgili puan türünde sıralamanız belirli bir sayının üzerinde değilse o bölümü tercih listenize yazamıyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse; bir Hukuk Fakültesi bölümünü tercih listenize yazmak istiyorsunuz fakat sıralamanız 150.000 civarında. Başarı sıralaması şartı kuralına göre tercih listenize bu bölümü yazamıyorsunuz. Her yıl ÖSYM tarafından açıklanan kurala göre en az 125.000 sıralama yapmış olmanız gerekiyor. 125.000 sıralamanın üzerindeyseniz hukuk bölümlerine tercih yapabiliyorsunuz. Tercih yaptıktan sonra ise bölümü kazanmanız garanti olmuyor. Diğer tercih yapan adayların sıralamalarına göre bir bölüme yerleştiriliyorsunuz.

Başarı Sıralaması Şartı Olan Bölümler

2023 YKS kılavuzunda yer alan bilgilere göre Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik ve Öğretmenlik programlarında tercih yapabilmek için en düşük başarı sıralaması şartları aşağıda yer alıyor:

2023 YKS Başarı Sıralaması Şartı Olan Bölümler
Program Türüİlgili Puan TürüBaşarı Sırası
TıpSAYEn düşük 50 bininci (50.000)
Diş HekimliğiSAYEn düşük 80 bininci (80.000)
EczacılıkSAYEn düşük 100 bininci (100.000)
HukukEAEn düşük 125 bininci (125.000)
Mühendislik (Orman, Ziraat, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Biyosistem Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil)SAYEn düşük 300 bininci (300.000)
Öğretmenlik (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dahil)İlgili Puan TüründeEn düşük 300 bininci (300.000)

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba Melis,
      Ne yazık ki Hukuk Fakültesi bölümlerini tercih listene ekleyemiyorsun. Hukuk Fakültesi bölümlerini tercih listene yazmak için en az 125.000 sıralama yapman gerekir. Başka bölümlere tercih yapabilir ya da daha iyi bir şekilde yeniden hazırlanabilirsin.

      İyi dersler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu